Društvo Mlada akademija (MA)
je nadaljevanje Društva mladih raziskovalcev Slovenije (DMRS), ki je bilo ustanovljeno leta 1995. Po dvajsetih letih delovanja smo se leta 2016 odločili, da poleg doktorskih študentov naslovimo in v svoje delovanje vključimo tudi raziskovalce na začetku kariere. Tiste z doktorati in na začetku poti k uveljavitvi v raziskovalni skupnosti ali gospodarstvu. Vsi člani opravljamo svoje naloge prostovoljno. Leta 2018 smo pridobili status nevladne organizacije v javnem interesu.
O društvu
Glavni namen Društva je združevanje doktorskih študentov in raziskovalcev na začetku kariere oziroma mladih, delujočih v raziskovalni in visokošolski dejavnosti v Sloveniji in Slovencev delujočih na teh področjih v tujini.
Društvo skrbi za izobraževanja o temah, povezanih z raziskovanjem, in zastopa interese članov Društva v javni sferi in kot deležnik pri soustvarjanju slovenske raziskovalne in visokošolske politike.
Pri svojem delovanju se zavzemamo za vzpostavitev meritokratskih kriterijev dela, nagrajevanja in napredovanja na vseh področjih visokošolske in raziskovalne dejavnosti. Želimo soustvarjati dolgoročno usmerjeno in medgeneracijsko odgovorno raziskovalno in visokošolsko politiko Slovenije.
Društvo Mlada akademija je član vseevropskega krovnega združenja društev doktorskih študentov in raziskovalcev na začetku kariere, Eurodoc.
Glavne naloge društva
- prizadevanje za kakovostno doktorsko raziskovanje in visok nivo raziskovalne dejavnosti ter njuno relevantnost za družbo in gospodarstvo,
- popularizacija temeljne in aplikativne raziskovalne in inovacijske dejavnosti in prirejanje strokovnih in družabnih srečanj,
- zastopanje interesov članov v javni sferi in sodelovanje s podobnimi organizacijami doma in v svetu,
- obveščanje članov z raziskovanjem povezanih razpisih in dogodkih,
- prirejanje strokovnih in družabnih srečanj.
Načela delovanja
- avtonomija vedno skupaj z odgovornostjo,
- integriteta,
- transparentnost,
- kakovost pred količino in pred senioriteto,
- na analizah temelječa vizija pred ad hoc politiko.
Dokumenti in povezave
Vodstvo 2017–2019
- dr. Urška Slapšak (predsednica UO)
- dr. Jernej Zupanc (podpredsednik UO)
- dr. Matic Lozinšek
- dr. Tea Romih
- dr. Ana Slavec
- dr. Tadej Stepišnik Perdih
Nadzorna komisija
- dr. Aljaž Gaber
- dr. Majda Pavlin
- Griša Prinčič
Pridruži se nam in s svojimi pogledi sodeluj pri oblikovanju raziskovalne dejavnosti mladih!
Upravni odbor (UO)
Dr. Tea Romih (Kemijski inštitut) - predsednica

Dr. Matic Lozinšek (Inštitut "Jožef Stefan") - podpredsednik
D. Matic Lozinšek je član UO od leta 2017. Zanima ga znanstvena politika, predvsem v delu, ki se nanaša na raziskovalce na začetku kariere. Leta 2018 je nadomestil dr. Jerneja Zupanca kot član delovne skupine za pripravo predloga Zakona o znanstveno-raziskovalni in inovacijski dejavnosti. Matic je bil mladi raziskovalec na Odseku za anorgansko kemijo in tehnologijo na Institutu “Jožef Stefan” in je leta 2013 doktoriral iz kemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo UL. V letih 2014 in 2015 se je podoktorsko izpopolnjeval v Kanadi v okviru štipendije Marie Curie International Outgoing Fellowship. Zaposlen je kot raziskovalec na IJS, kjer je marca 2019 s sodelavci prejel projekt direktorjevega sklada za ustanovitev laboratorija za kemijo pod ekstremnimi pogoji, septembra 2020 pa tudi ERC Starting Grant.
Marko Drobnjak (Inštitut za kriminologijo PF UL) - koordinator za stike z javnostmi

Danila Rijavec (Fakulteta za upravo UL) - koordinatorka za organizacijo dogodkov

Dr. Matja Zalar (Univerza v Manchestru, Velika Britanija) - koordinatorka za mednarodno sodelovanje
Koordinatorka Mlade akademije za mednarodno sodelovanje je Matja Zalar, članica društva od leta 2016. Zanima jo znanstvena politika, predvsem kroženje znanja med tujino in Slovenijo, prenos dobrih delovnih praks iz tujine v domovino ter (re)integracija znanstvenikov v slovensko raziskovalno sfero. Matja je bila mlada raziskovalka na Univerzi v Manchestru v Veliki Britaniji, kjer je avgusta 2020 doktorirala iz biotehnologije v okviru mednarodnega Marie Skłodowska-Curie Innovative Training Networks projekta PIPPI (Protein-excipient Interactions and Protein-Protein Interactions in formulation). Zdaj kot podoktorska raziskovalka deluje na Inštitutu za biotehnologijo Univerze v Manchestru.
Marion van Midden (Inštitut "Jožef Stefan") - koordinatorka za problematiko doktorskega študija

Nadzorna komisija (NK)
Dr. Majda Pavlin (Zavod za gradbeništvo) - predsednica

Dr. Ana Slavec (InnoRenew CoE, Izola) - podpredsednica

Dr. Urška Slapšak (Inštitut za biokemijo MF UL)
